تبلیغات
نگاه سه - مطالب آبان 1395

پژو فرانسه نگران مواضع ترامپ درباره ایران

جمعه 21 آبان 1395 04:13 ب.ظ

 

پژو فرانسه نگران مواضع ترامپ درباره ایران

 • پژو فرانسه نگران مواضع ترامپ درباره ایران

  خودروسازان اروپا بویژه فرانسه، نگران مواضع ترامپ درباره ایران هستند.
   
  یک رسانه غربی طی گزارشی از «نگرانی‌های» خودروسازان اروپایی بویژه فرانسوی‌ها درباره مواضع رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در قبال ایران خبر داده است.
   
  به گزارش خبرگزاری فارس، در ادامه تحلیل‌های رسانه‌های غربی درباره اثرات آغاز قریب‌الوقوع ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا، یک رسانه انگلیسی به موضوع نگرانی‌های اروپا در خصوص مواضع او در قبال ایران پرداخته است.
   
  «رویترز» که پیش از این گزارش داده بود که پیروزی ترامپ، باعث تضعیف روحانی و نگرانی سرمایه گذاران خارجی خواهد شد، یک گزارش دیگر در این زمینه منتشر کرده است.
   
  در مطلب جدید این رسانه انگلیسی، به موضوع «نگرانی‌های» شرکت‌های بزرگ خودروسازی در اروپا از مواضع رئیس‌جمهور منتخب آمریکا درباره تجارت با ایران پرداخته شده است.
   
  در گزارش آمده است: «خودروسازان بزرگ آلمان روز چهارشنبه (دیروز) برای اینکه درباره انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا و احتمال آسیب رسیدن به تجارتشان ابراز نگرانی کنند، وقت را تلف نکردند».
   
  این رسانه غربی تصریح کرد: «پیروزی غافلگیرانه ترامپ، گروه‌هایی چون بی ام دبلیو (BMW) را نگران خواهد کرد. گروه‌هایی که سرمایه‌گذاری زیادی روی خط تولیدشان در مکزیک به منظور ارائه خدمات در بازار آمریکا کرده‌اند و همچنین سرمایه‌گذاری‌های رنو و پژو سیتروئن در ایران با تهدید بالقوه مواجه هستند».
   
  ترامپ در مبارزات انتخاباتی خود بارها توافق «نفتا» و همچنین توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 را «بدترین توافق‌ها در تاریخ توافقات» خوانده بود.
   
  رویترز در ادامه به سرمایه گذاریهای شرکت‌های اروپایی در بازار خودروی مکزیک و استفاده آنها از نفتا به منظور صدور محصولاتشان به آمریکا سخن گفته است.
   
  رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در مبارزات انتخاباتی بارها ضمن مخالفت با نفتا، بر لزوم پایان دادن به موافقت نامه تجارت آزاد بین مکزیک و آمریکا برای افزایش سود شرکتهای آمریکایی تاکید کرده بود.
   
  در ادامه گزارش آمده است: «خودروسازان اروپایی و دیگر بازرگانان، همچنین امید داشتند که با پیروزی هیلاری کلینتون نامزد دموکرات، موانع باقی مانده در راه سرمایه گذاریهای گسترده در ایران، 16 ماه پس از توافق تاریخی برای محدود کردن برنامه هسته‌ای‌اش رفع شود».
   
  در ادامه این گزارش ضمن اذعان به نگرانی‌های موسسات غربی از تحریم‌های آمریکا به خاطر تعاملات مالی با ایران نوشته است: «با این حال، رنو و پژو همین حالا هم به سرمایه‌گذاری‌ها و ایجاد خط تولید در بازاری که زمانی در غلبه فرانسوی‌ها بود، شروع کرده‌اند».
   
  رویترز می‌نویسد: «چند هفته قبل از انتخابات، کارلوس تاوارس مدیر پژو سیتروئن ابراز امیدواری کرد که اظهارات ترامپ درباره دور انداختن توافق هسته‌ای ایران، هرگز عملی نشود».
   
  مدیر پژو سیتروئن در نمایشگاه خودرو پاریش گفته بود: «امکان این موضوع وجود دارد که بین آنچه در مسیر مبارزات انتخاباتی گفته شد و آنچه پس از انتخابات انجام می‌شود، شکاف و اختلاف وجود داشته باشد».
   
  او ضمن تاکید بر «فرصت بزرگ» بازار ایران برای این شرکت فرانسوی افزود: «این فرصتی است که ما قصئ نداریم از آن صرفنظر کنیم به ویژه از این نظر که حضور ما(در ایران) 100 درصد مطابق با قوانین بین‌المللی است».


برچسب ها: پژو ، فرانسه ، نگران ، مواضع ، ترامپ ، درباره ، ایران ،
 

تماشا کنید: تلسکوپ نیروی هوایی آمریکا ، ابزاری قدرتمند برای ردیابی زباله‌های فضایی

جمعه 14 آبان 1395 08:06 ب.ظ

 

تماشا کنید: تلسکوپ نیروی هوایی آمریکا ، ابزاری قدرتمند برای ردیابی زباله‌های فضایی

 • تماشا کنید: تلسکوپ نیروی هوایی آمریکا ، ابزاری قدرتمند برای ردیابی زباله‌های فضایی

  شاید انسان بر روی کره زمین به ظاهر در منظومه شمسی و یا حتی تا دور دست‌ها در کائنات تنها باشد، اما این تنهایی فقط به معنی نبود موجوداتی ارگانیک و هوشمند در اطراف محل زندگی انسان است. البته، اشیاء بسیار زیادی همچون زباله های فضایی به وفور در اطراف کره زمین قرار دارند که ساکنان زمین را تنها نگذاشته و توجه زیادی را از آنان نسبت به خود جلب می‌کنند.

  زباله‌های فضایی در واقع اشیاء گوناگونی هستند که روزگاری به دست انسان به وجود آمده‌ و اکنون در حال گردش به دور محل زندگی وی (زمین) هستند، در حالی که اکنون هیچ استفاده‌ای نداشته و همانطور که از اسم آن‌ها مشخص است، زباله محسوب می‌شوند. قطعات سفینه‌ها و قسمت‌هایی از سفینه که در مراحل مختلف مامورت فضایی از آن جدا می‌شوند متداول‌ترین اشیائی هستند که در زباله های فضایی دیده می‌شوند. با گذر زمان تعداد زباله های فضایی در اطراف کره زمین در حال افزایش است، به طوری که ناسا هم در سال ۲۰۱۱ اعلام کرد که تعداد آن‌ها رفته رفته در حال رسیدن به مرز بحران است.

  دانشمندان عنوان کرده‌اند تعداد این اشیاء روی هم رفته 10 میلیون برآورد می‌شود که در حدود 500 هزار تا از آن‌ها در حال گردش به دور زمین بوده و خطر بزرگی برای ایستگاه فضایی بین‌المللی، ماهواره‌ها و فضاپیماها محسوب می‌شوند. از آنجایی که سرعت زباله های فضایی در حدود 17,500 مایل در ساعت است، موضوع اندازه در مورد آن‌ها مطرح نیست، چون حتی کوچکترینشان نیز می‌تواند به ماهواره‌ها و سفینه‌های فضایی آسیب جدی وارد کند. گفته می‌شود نیم میلیارد ذره کوچکتر از ده سانتی‌متر و تریلیون‌ها ذره کوچکتر در فضای اطراف زمین در حال گردشند.

  زباله های فضاییدارپا (DARPA) یا سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفتهٔ دفاعی (Defense Advanced Research Projects Agency) سازمان تحقیقاتی و فناوری وابسته به وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا بوده و مسئولیت خطیر توسعه و ساخت فناوری‌های نوین را برای ارتش این کشور بر عهده دارد. از جمله مهمترین دستگاه‌های توسعه یافته توسط دارپا که در اختیار نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا قرار گرفته، تلسکوپی بسیار قدرتمند برای مشاهده زباله های فضایی ریز و درشت است تا از عدم برخورد آن‌ها با یکی از ادوات فضایی مهم و حیاتی قرار داده شده در مدار زمین، اطمینان حاصل شود.


برچسب ها: تماشا ، کنید: ، تلسکوپ ، نیروی ، هوایی ، آمریکا ،
 

نگاهی به بدترین ماشین های تاریخ (بخش اول)

یکشنبه 9 آبان 1395 09:16 ب.ظ

 

نگاهی به بدترین ماشین های تاریخ (بخش اول)

 • نگاهی به بدترین ماشین های تاریخ (بخش اول)

  در کارنامه‌ی تمامی خودروسازان مطرح و بزرگ جهان، مدل‌های ضعیف و شکست خورده دیده می‌شود. برخی از این مدلها به فروش نسبتا خوبی هم دست یافتند اما نمی‌توان آنها را جزو خودروهای موفق به حساب آورد. خودروسازان همواره تلاش می‌کنند تا این خودروها را از تاریخ حذف کنند اما آنها هیچ‌گاه از ذهن مردم پاک نخواهند شد. اکنون ما قصد داریم تا در چند بخش، بدترین ماشین های تاریخ را معرفی کنیم. در اولین بخش از این مطلب از رتبه 60 شروع می‌کنیم و در هر بخش به بررسی 15 مورد از بدترین مدل‌های صنعت خودرو خواهیم پرداخت.

  60. ایگل پریمر (Eagle premier)- سال تولید: 1988 

  شرکت AMC یا آمریکن موتورز در آخرین سال‌های فعالیت خود با کمپانی رنو همکاری می‌کرد و در سال 1987 این شرکت توسط کراسلر خریداری شد. کرایسلر با تغییر نام این شرکت، محصولات آن را با نام Eagle تولید می‌کرد. ایگل پریمر نام یکی از خودروهای AMC سابق بود که بر روی پلتفرم رنو ساخته شد و نفس‌های آخر AMC را نشان می‌داد. این خودروی خسته‌کننده در سال 1988 به بازار ورود پیدا کرد و نسخه‌ی تغییر برند داده شده‌ی آن نیز با نام دوج موناکو در بازار عرضه شد.بدترین ماشین های تاریخ

  59. دوو نوبیرا (Daewoo Nubira)- سال تولید: 1999

  خودروی سدان کامپکت دوو نوبیرا در سال 1997 تولید شد و برای مدت کوتاهی در بازار آمریکا به فروش رسید اما با موفقیتی همراه نبود. این یکی از آخرین محصولات مستقل دوو بود و پس از ورشکستگی این شرکت، جنرال موتورز آن را خرید و خودروهای برند دوو را در کره جنوبی عرضه کرد. کمتر کسی خودروی دوو نوبیرا را در آمریکا به یاد دارد و این یکی از دلایل حضور این خودرو در میان بدترین ماشین های تاریخ است.بدترین ماشین های تاریخ

  58. آکورا وایگور (Acura Vigor)- سال تولید: 1992

  وایگور یک خودروی سدان پریمیوم بود که بر اساس هوندا آکورد ساخته شده بود. این مدل در فاصله‌ی سال‌های 1981 تا 1995 با نام هوندا وایگور در ژاپن به فروش می‌رسید و در واقع نسخه‌ی لوکس‌تری از آکورد بود. در سال 1992، وایگور با نام آکورا وایگور وارد آمریکا شد اما این خودروی بد ترکیب که از یک موتور پنج سیلندر استفاده می‌کرد، با استقبال خریداران همراه نشد.بدترین ماشین های تاریخ

  57. پونتیاک گرندپری جی ایکس پی (Pontiac Grand Prix GXP)- سال تولید: 2005

  هفتمین نسل از خودروی پونتیاک گرندپری در سال 2004 عرضه شد. این محصول از نسل پنجم خود به بعد به یک خودروی دیفرانسیل جلو تبدیل شد و در سال 2005 نیز یک نسخه‌ی اسپرت و قدرتمند از آن با نام GXP به بازار آمد. این مدل از یک موتور 5.3 لیتری با قدرت 303 اسب بخار برخوردار بود اما یک ایده‌ی احمقانه در آن پیاده سازی شد که پونتیاک گرندپری GXP را در لیست بدترین ماشین های تاریخ قرار داد. نیروی عظیم موتور پونتیاک گرندپری جی ایکس ام فقط به چرخ‌های جلو انتقال می‌یافت و به همین دلیل لاستیک‌های جلو نیز از لاستیک‌های عقب پهن‌تر شده بود.بدترین ماشین های تاریخ

  56. وکتور (Vector W8)- سال تولید: 1989

  شرکت آمریکایی وکتور موتورز در سال 1989 تولید یک خودروی سوپر اسپرت را آغاز کرد. W8 از یک موتور حجیم 6 لیتری با قدرت 625 اسب بخار استفاده می‌کرد اما قیمت بسیار بالای آن موجب شد تا نتواند به فروش مناسبی دست پیدا کند. این خودرو با قیمت 400 هزار دلار آن هم در دهه 90 میلادی عرضه شد و با توجه به عدم استقبال مشتریان، شرکت وکتور تنها 17 دستگاه از آن تولید کرد.بدترین ماشین های تاریخ

  55. دوج چلنجر نسل دوم (Dodge Challenger)- سال تولید: 1978

  یکی از بهترین خودروهای عضلانی آمریکا دوج چلنجر بود که از سال 1969 تولید شد. در سال 1978 و پس از یک غیبت چهار ساله، نسل دوم چلنجر معرفی و به یک فاجعه تبدیل شد. این خودرو در اصل همان کوپه میتسوبیشی گالانت بود که با نام چلنجر به بازار آمریکا ورود پیدا کرد. مدل پایه‌ی چلنجر از یک موتور چهار سیلندر 2 لیتری استفاده می‌کرد که تنها 77 اسب بخار قدرت داشت.بدترین ماشین های تاریخ

  54. فورد اسپایر (Ford Aspire)- سال تولید: 1993

  اسپایر نام دیگر فورد فستیوا یا همان کیا پراید است. نخستین نسل از این خودرو توسط مزدا طراحی شد و با نام‌های متفاوت مزدا 121، فورد فستیوا و کیا پراید در سراسر جهان به فروش رسید. شرکت‌های فورد و کیا به طور مشترک در سال 1993 نسل دوم این خودرو را ساختند که از یک موتور چهار سیلندر 1.3 لیتری با قدرت 63 اسب بخار، یعنی همان قدرت موتور پراید، بهره می‌برد. موتور غیر قابل تحمل اسپایر آن را به یکی از بدترین ماشین های تاریخ تبدیل کرد.بدترین ماشین های تاریخ

  53. جئو مترو (Geo Metro)- سال تولید: 1989

  جنرال موتورز در سال 1989 برند جئو را به عنوان زیرمجموعه‌ی شورلت و به منظور ساخت خودروهای کوچک تاسیس کرد. هدف از این کار رقابت با خودروهای کوچک وارداتی در دهه‌ی 80 میلادی بود و مدل ساب کامپکت مترو نیز در سال 1989 با همین هدف عرضه شد. سوزوکی و جنرال موتورز با همکاری هم خودروی جئو مترو را ساختند اما این خودرو با طراحی فاجعه‌بار و موتور ضعیف سه سیلندر هیچ حرفی برای گفتن نداشت.بدترین ماشین های تاریخ

  52. فولکس واگن فاکس (Volkswagen Fox)- سال تولید: 1987

  فاکس در ابتدا یک مدل از ماشین‌های گل در بازار برزیل بود و شرکت فولکس واگن با ایجاد تغییراتی در آن، خودرویی با نام فاکس را در آمریکا عرضه کردند. فاکس مجهز به یک موتور 1.8 لیتری با قدرت 80 اسب بخار بود و نتوانست در حد و اندازه‌ی برند معتبر فولکس واگن ظاهر شود.بدترین ماشین های تاریخ

  51. جگوار تایپ ایکس (Jaguar X Type)- سال تولید: 2001

  سدان لوکس تایپ ایکس جگوار بر روی پلتفرم مشترک با فورد موندئو و به منظور رقابت با سدان های لوکس بی ام و و مرسدس بنز روانه بازار شد اما طراحی زشت و بدقواره‌ی آن میراث جگوار را زیر پا گذاشت. به نظر می‌رسید که جگوار تنها یک خودروی فورد موندئو را گرفته و آن را با بدنه‌ی XJ پوشانده است.بدترین ماشین های تاریخ

  50. ولوو 262 سی (Volvo 262c)- سال تولید: 1978

  مدل 262 سی نخستین کوپه لوکس شرکت ولوو بود که بر مبنای سری 200 ولوو تولید می‌شد. این کوپه‌ی بزرگ و جعبه‌ای شکل اصلا دوست داشتنی نبود و کمتر از هفت هزار دستگاه از آن ساخته شد. شرکت ولوو تولید خودروی 262 سی را در سال 1981 متوقف کرد.بدترین ماشین های تاریخ

  49. اولدزموبیل کاتلاس کانورتیبل (Oldsmobile Cutlass Convertible)- سال تولید: 1990

  نسل پنجم خودروی اولدزموبیل کاتلاس در سال 1988 معرفی و در سه مدل سدان، کوپه و کانورتیبل عرضه شد. این برای اولین بار بود که کاتلاس به صورت دیفرانسیل جلو ساخته می‌شد و کمتر کسی پیدا می‌شد که این خودروی زشت را دوست داشته باشد. سواری و هندلینگ نامناسب هم موجب شد تا کاتلاس کانورتیبل در فهرست بدترین ماشین های تاریخ قرار بگیرد.بدترین ماشین های تاریخ

  48. آستین آلگرو (Austin Allegro)- سال تولید: 1973

  شرکت انگلیسی آستین در سال 1973 یک خودروی خانوادگی کوچک با نام آلگرو معرفی کرد. قدرت پایین و مشکلات سیستم تعلیق از جمله ایرادات این خودرو بود.بدترین ماشین های تاریخ

  47. روور اس دی 1 (Rover SD1)- سال تولید: 1980

  روور در سال 1976 از یک خودروی لوکس سگمنت E رونمایی کرد و تا سال 1986 به تولید آن ادامه داد. روور SD1 مجهز به یک موتور 3.5 لیتری V8 با قدرت 133 اسب بخار بود. مهم‌ترین ایراد این خودرو پوسیدگی بدنه‌ی آن در مناطق مرطوب بود.بدترین ماشین های تاریخ

  46. هیوندای اکسل (Hyundai Excel)- سال تولید: 1985

  سدان ساب کامپکت اکسل در سال 1985 به‌عنوان اولین خودروی دیفرانسیل جلوی هیوندای معرفی شد. میتسوبیشی در ساخت این خودرو با هیوندای همکاری کرد اما نتیجه‌ی به یکی از بدترین ماشین های تاریخ بدل شد. اکسل با قیمت پایین 4995 دلار به فروش می‌رسید اما باز هم طرفدار نداشت.بدترین ماشین های تاریخ


برچسب ها: نگاهی ، به ، بدترین ، ماشین ، های ، تاریخ ، (بخش ،